GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
21 EKİM 2018 GÖLDOSK-TEMA KASNAK MEŞESİ MİLLİ PARKI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ (Çocuk Rotası İçerir)
Dünyada sadece Amerikada ve Türkiyede.. Türkiye'de ise sadece ISPARTA'da bulunan KASNAK MEŞESİ ORMANINDA GÖLDOSK VE TEMA İLE YÜRÜMEYE VAR MISINIZ?1-KASNAK MEŞESİ MİLLİ PARKI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 
Kasnak Meşesi Ormanı
Sonbaharla birlikte Isparta’nın Eğirdir İlçesi’ne bağlı Yukarı Gökdere Köyü sınırları içindeki Kasnak Meşesi Ormanı Tabiat Koruma Alanı, doğa yürüyüşü grupları başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden doğaseveri misafir ediyor. Hazan mevsiminin tüm renklerinin sunulduğu doğa harikası kasnak meşelerinden oluşan orman dünyada sadece Yukarı Gökdere’de bulunuyor. Eğirdir Gölü ile Kovada Gölü arasında yer alan Kasnak Meşesi Ormanı, 1987 yılında tabiatı koruma alanı ilan edildikten sonra, yöre halkının da destekleriyle çok iyi korunuyor.
1300 hektar alanı kaplayan ve 1300- 1848 metre arasında yüksekliğe sahip kasnak meşesi ormanı içerisinde 218 bitki türü bulunuyor. Yörede kasnak meşesi, saçlı meşesi, Makedonya meşesi, mazı meşesi, Lübnan sediri, karaçam, kızılçam, Toros köknarı, kakar ardıcı, boylu ardıcı, çınar yapraklı akçaağaç, akçaağaç, çiçekli dişbudak, sivri meyveli dişbudak gibi ağaçlar ile tilki, porsuk, sansar, kurt, yaban domuzu ve sincap gibi yaban hayvanları da bulunuyor.
 
Küçük grup ve kümeler halinde, toprağın derin olduğu ve çukur alanlarda en iyi gelişmeyi gösteren 25-30 metre boy ve 1.6 metre kadar çapa ulaşan kasnak meşeleri, akmeşe grubuna dahil olup, sadece Türkiye ’de yetişen bir türüdür. Kasnak meşesi, düzgün gövdesiyle kaplamacılıkta ve parkecilikte kullanılıyor. Yıllar önce bu ağaç fıçı ve esnek malzeme yapımında kullanıldığı için yöre halkı tarafından kasnak meşesi adıyla anılıyor.
 

 
KISA PARKUR :
TEMA VAKFI İLE ORTAK YAPILACAK ETKİNLİKTE KATILIMCILARIMIZLA BİRLİKTE MEŞE ORMANI İÇİNDE PATİKA YOLLARDAN GEÇİLEREK KOCA KASNAĞA VARILACAK.. GEREKLİ MOLA VE FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNDEN SONRA ORMAN İÇİNDEKİ PATİKA YOLLARDAN DOLAŞARAK TEKRAR ARACIN YANINA GELİNECEKTİR. 6.5 KM LİK KOLAY BİR PARKURDUR
 
UZUN PARKUR :
KASNAK MEŞESİ ORMANININ DERİNLİKLERİNE YÜRÜNECEK BAZEN PATİKALARDAN..BAZEN TABİİ ZEMİNLERDEN GEÇİLEREK EYÜPLER KÖYÜNDE YÜRÜYÜŞÜMÜZ SONA ERECEKTİR. 12 KM LİK ORTA ZOR BİR PARKURDUR.

ÇOCUK PARKURU :
GENÇ KATILIMCILARIMIZLA VE İÇİNDEKİ ÇOCUĞU YAŞATAN YETİŞKİN KATILIMCILARIMIZLA YAPACAĞIMIZ BU PARKURDA İSE YAKLAŞIK 2 KM.'LİK DÜZ PATİKA YÜRÜYÜŞÜ SONRASI KOCA KASNAĞA VARACAK, ORADA MEVSİMİN HEDİYESİ OLAN KAHVERENGİ MEŞE YAPRAKLARIYLA GÖNLÜMÜZCE EĞLENECEK, DOĞA OYUNLARI OYNAYACAK VE MEŞE PALAMUDU TOPLAYACAĞIZ.

KOCA KASNAĞIN ALTINDA TÜM PARKUR KATILIMCILARININ TOPLANMASINI MÜTEAKİP HEP BİRLİKTE SANDVİÇLERİMİZİ YİYECEĞİZ, İÇECEKLERİMİZİ İÇECEĞİZ VE DÜNYADA SADECE AMERİKADA VE TÜRKİYEDE, TÜRKİYEDE İSE SADECE ISPARTA'DA BULUNAN KASNAK MEŞESİ ORMANININ MUHTEŞEM GÖRÜNTÜLERİNİ ANI HEYBEMİZE KATARAK ETKİNLİĞİMİZİ SONLANDIRACAĞIZ.
 
 
2- FİYAT KATILIM EKRANINDADIR. (TEMA GÖNÜLLÜLERİ DE ÜYE ÜCRETLENDİRMESİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEKTİR. TEMA'NIN EĞİTİM PROGRAMLARINA KAYITLI ÖĞRETMENLERİN İSMİNİN BİLDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.)
 
3- KATIL BUTONUNU TIKLAMAK YETERLİ DEĞİLDİR. ETKİNLİĞİMİZE KATILMAK İÇİN REZERVASYON YAPTIRMAK GEREKLİDİR.
 
4- REZERVASYON LİSTESİNDE ADINIZI KONTROL EDİNİZ, GEREKİRSE GÖREVLİLERLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.
 
5- REZERVASYON YAPTIRDIĞI HALDE KATILMAYANLAR KATILIM BEDELİNİ ÖDER.
 
6- MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN GİYSİ, ŞAPKA ,YEDEK ÇAMAŞIR ,BİLEKLERİ SARAN YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI (TERCİHEN BOT),TOZLUK ,EN AZ 1.5 LİTRE SU ,BİR ÖĞÜNLÜK KUMANYA, BİR ÇİFT BATON VE KİŞİSEL İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ MALZEMELERİNYANI SIRA FOTOĞRAF MAKİNENİZİ ALMAYI SAKIN UNUTMAYIN.
 
7-ETKİNLİK SORUMLUSU VE REHBERLER:
--------------------------------------------------------------
FİKRET YURTASLAN( KOORDİNATÖR) 0 533 815 75 00
HAMDİ ÇUBUKÇU(KOORDİNATÖR) 0 532 620 06 22
YILMAZ PALA (KOORDİNATÖR) 0 533 435 53 88
HAVVA KAVAS (KOORDİNATÖR) 0 505 296 15 96
REHBER AHMET ÇAYDERE
REHBER MUSTAFA ŞAHİN
 
 
8-ARACA BİNİLECEK VE İNİLECEK DURAKLAR :
--------------------------------------------------------------
-İYAŞ ATM'LER :07.30
-ÖZKANLAR :07.35
-IYAŞ OTEL :07.40
-DERNEK :07.50
-GÜLEVLER OPET :08.00
-EĞİRDİR YOLU MIGROS KARŞISI :08:05
-EĞİRDİR : 08:30
 
9-ÖNEMLİDİR
--------------------------------------------------------------
>> KALP-DAMAR VE SOLUNUM SİSTEMİ İLE İLGİLİ SAĞLIK SORUNLARI OLANLARIN, MEVSİMSEL İKLİM KOŞULLARININ TETİKLEDİĞİ RAHATSIZLIKLARI OLAN ARKADAŞLARIN, EPİLEPSİ VE BENZERİ RAHATSIZLIKLARI OLANLARIN, UZUN YÜRÜYÜŞLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ KAS VE EKLEM RAHATSIZLIKLARI OLAN ARKADAŞLARIN DOKTORLARINA DANIŞMADAN ETKİNLİĞE KATILMAMALARI ÖNEMLE HATIRLATILIR.
 
>> 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN, EBEVEYNLERİ VEYA EBEVEYNLERİNİN VELİ OLARAK BELİRLEDİĞİ KİŞİLERLE KATILMALARI ZORUNLUDUR.
 
>> İLAÇ KULLANAN ARKADAŞLAR, EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE İLAÇLARININ YANLARINDA OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETMELİDİR.
 
>> ETKİNLİKLERE KATILAN HERKES, SAĞLIK, OLASI KAZALAR VE RİSKLER KONUSUNDA HER TÜRLÜ HUKUKİ SORUMLULUĞUN KENDİSİNE AİT OLDUĞUNU, YÜRÜYÜŞLERE KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE KATILDIĞINI VE ORMANLARDA SİGARA İÇİLMEYECEĞİNİ PEŞİNEN KABUL EDER.KATILIMCI LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ..


REZARVASYON TAMAMLANMIŞTIR.
BİLGİ İÇİN KOORDİNATÖRLERLE GÖRÜŞÜNÜZ..

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1466 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Anlık
Yarın
10° 18° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret204664