GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
GÖLDOSK LİSİNİA 'DA
10/05/2017


GÖLDOSK LİSİNİA 'DA

Burdur Gölü yakınında 2005 yılında bir “Doğal Yaşam Köyü” kuruyor Veteriner Hekim Öztürk Sarıca… Doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklar arasındaki sonsuz uyumu, özellikle son 30 yılda doğanın kirlenmişliği ve bunun yansıması olarak da ortaya çıkan kanseri gören Sarıca, kendini adadığı doğal hayatın sürmesi ve gelecek nesillere aktarılması için kolları sıvamaya karar verir. Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelen “Lisinia” bölgenin eski çağlardaki adı olan Psidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dan alır.

3 yıl süren izin çalışmaları sonucu Lisinia öncelikle ülkemizin ilk Yaban Hayatı Merkezlerinden birisi olarak resmiyet kazanır. Aynı dönemde tüm masrafları Öztürk Sarıca tarafından karşılanmak üzere 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedelsiz hibe edilir. Kurulduğu yıldan beri gelişerek çeşitlenen “Lisinia Doğa” şu anda 8 farklı alt proje ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Yürüyüşümüz Burdur Gölü kıyısında her zaman olduğu gibi iki parkur halinde başladı. Uzun parkurcular tepeleri aşarak, kısa parkurcular göl kıyısından daha kolay bir yürüyüşle Lisinia’ya ulaştı. Karşılaştığımız manzara son derece ilginçti. Köyün yapılışında tamamen doğal malzemeler, ağaçlar kullanılmıştı.

Kahvaltımızı tesisin misafir bölümünde yaptık. Görevlinin peşine takılıp tesisi gezmeye başladık. Yağ çıkarılan bölümde kazanlar vardı. Bu bölümde üretilen ürünlerin satışı yapılıyordu. Ürünlerin tanıtımından sonra tesisin kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca çalışmaları hakkında bilgi verdi. Devletten hiç destek almadan tamamen kendi olanaklarıyla çalışmalarını sürdürdüğünü, yalnızca gönüllü çalışanlardan destek kabul ettiklerini belirtti.

Asıl mücadelelerinin doğanın kirlenmesini önlemek, doğal yaşamı koruyabilmek olduğunu, bu çalışmalarında yeteri kadar destek bulamadıklarını hatta tehdit bile edildiklerini dile getiren Sarıca yılmadan yollarına gönüllülerle devam edeceklerini belirtti. Yaralı yaban hayvanlarının iyileştirildiği bölüm özellikle çocukların ilgisini çekti. Leylek, kartal, akbaba, baykuş, atmaca, güvercin, çakal, kurt, yaban domuzu… Yaralı şekilde barınağa getirilen hayvanlar iyileştikten sonra yeniden doğaya salıveriliyor.


Lisinia yürüyüşümüz güneşli bir havada oldukça neşeli bir ortamda geçti. Burdur Gölü’nün kuzeyinden başlayan yolculuğumuz güney yönünden dolaşarak sona erdi. Haftaya İslamköy’de çok değişik bir etkinliğe katılacağız. “Gül Festivali”… Sabah erkenden gül toplayacağız, gülyağı fabrikasında gülün nasıl işlendiğini öğreneceğiz, Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’ni gezeceğiz, sonra da köy meydanında sürpriz etkinliklere katılacağız. Sizleri de bekliyoruz.

Hamdi Çubukçu

Paylaş | | Yorum Yaz
733 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

TAŞOLUK’TAN ÇUKURÖREN’E - 06/05/2017
SALDA CENNETİ - 06/05/2017
KURŞUNLU ŞELALESİ - 06/05/2017
SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE - 06/05/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Anlık
Yarın
16° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret184055