GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
YUMURTANIN BAŞKENTİ
06/05/2017

YUMURTANIN BAŞKENTİ

 

Çevremizdeki güzellikleri keşfetmek, bu güzellikleri Göldosk ile yürüyenlere tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz yürüyüşlere çevre belediye başkanlıklarından araç yardımı istedik. Dinar Belediyesi’nden sonra Başmakçı Belediyesi de bize olumlu yanıt verdi. Gönderdiği araçla Başmakçı yakınlarındaki Körpeli köyünde otobüsten indik. Isınma hareketlerinden sonra çam ağaçları arasında yürüyüşümüz başladı. Kolay bir yürüyüş olacaktı. Hiç tırmanma yoktu, hep inecektik.

Bazı sel yarıklarından geçerken zorlansak da son derece zevkli yürüyüştü. Hava çok güzeldi. Hava ne çok sıcak ne de çok soğuktu. Güneş vardı ama yakıcı değildi. Her zaman olduğu gibi fotoğraf makinelerimiz hiç durmuyor onlarca fotoğraf çekiyorduk. Çam ağaçlarının arasından görünen ACIGÖL’ün büyüleyici görüntüsü, aşağıdaki köyler, biraz sonra ulaşacağımız yumurta çiftliği…

Uzun parkur yürüyüşçülerini beklerken termoslarımızdaki sıcacık çaylarımızı içtik. Otobüsümüze binip daha önceden bağlantı kurduğumuz yumurta üretim çiftliğine gittik. Tüm arkadaşların hayal kırıklığına uğradığını söyleyebilirim. Belki daha modernleri vardır ama burası tavuklar açısından hiç de olumlu değildi. Daracık bir kafese en az on tavuk konulmuş, önlerinde su ve yem; tek görevleri yumurtlamak… Tesisin girişine daha önceden üretilen yumurtalar konmuş. En az on günlük olduğu söylendi. Bu yumurtaların en az on gün de toptancıda beklediğini düşünürsek marketten aldığımız yumurtalar neredeyse bir aylıkmış. Orada bir çalışan yumurtaların üzerine vurulan tarih damgalarına da inanmamamız gerektiğini söyledi. Daha çarpıcı olan tavuk pisliği bulaşmış yumurtaların pazarda köylü kadınlar tarafından “organik yumurta”, “gezen tavuk yumurtası” diye pazarlanmasıydı.


Bu yürüyüşün sonunda Acıgöl kenarında belediye tarafından yapılmış piknik alanına gittik. Belediye gerçekten emek harcamıştı. Yeni dikilen ağaçlar da büyüdüğünde burası gerçekten bir cennet olacaktı. Belediye başkanı ve yardımcısı bizi ziyarete geldi. Onlara arkadaşlarımız tarafından hazırlanan ekmek arası sucuklu yumurtadan ikram ettik. Her ne kadar bazı arkadaşlarımız bu yumurtaların hormonlu olduğunu sağlığa zararlı olduğunu söyleyip yemese de ekmek arası sucuklu yumurta iştahla yendi.

HAMDİ ÇUBUKÇU

 


 
 
Paylaş | | Yorum Yaz
209 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

GÖLDOSK LİSİNİA 'DA - 10/05/2017
SALDA CENNETİ - 06/05/2017
KURŞUNLU ŞELALESİ - 06/05/2017
SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE - 06/05/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Anlık
Yarın
16° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret184056