GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE
06/05/2017

SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE

Yuvalı’nın eski adı “Direskene”… Daha önce Yuvalı’dan Tepeli Köyü’ne yürümüştük. Yeni rota arayışları bizi buraya götürdü. Teknik işlerden sorumlu arkadaşımız Yılmaz Pala buranın çok güzel bir rota olduğunu ama; biraz zorlu olabileceğini belirtmişti.

Isparta’dan son durağımızdan saat 8.00’de ayrıldık. Adını yazdırdığı halde son anda rahatsızlanan iki arkadaşımız vardı. Son anda da Eğirdir’den iki kişi katılacağını belirtmişti. Birisi devamlı katılımcımız Ahmet Yetkin, diğeri de bir ortaokul öğrencisi Ege Baturalp Güven… Onları da otobüsümüze aldıktan sonra bir akaryakıt istasyonunda ihtiyaç molası verdik.

Sipahiler’de otobüsten indiğimizde köylülerin şaşkın bakışları karşıladı bizleri. Kimdi bu gelenler, köylerinde ne yapıyorlardı? Amaçları neydi? Gelincik Köyü’nde bizi define arayıcısı sanmışlardı, bir türlü yürüyüşçü olduğumuza inandıramamıştık. Dönüşte onlarla oturup birer çay içince derdimizi anlatabilmiştik. Sipahiler camisinin yanındaki boşlukta spor hareketlerini yaparken de ilgiyle izlendik.

Spordan sonra iki ekibe ayrıldık. Uzun parkur yürüyecekler köyün sol tarafındaki tepelerden yaklaşık 0n iki kilometre yürüyeceklerdi. Bizim yolumuz da yaklaşık sekiz kilometreydi. Yürüyüş başından itibaren çamurlu bir yolda yürüyorduk. Karların erimesinden sonra zemin çok yumuşaktı. Ayaklarımızın altında bir katman daha oluşuyordu. Yükseklere çıktıkça erimemiş kar birikintileriyle karşılaşıyorduk.

Yolumuz üzerindeki bir su kaynağı ilgimizi çekti. Tabanı yemyeşil yosunla kaplıydı. Pırıl pırıl suyun içinde balık sürüsü yüzüyordu. Çevresi betondan bir korumayla çevrilmişti. Bu setin üzerine dizilip suya yansıyan görüntülerimizi fotoğrafladı arkadaşlarımız. Aşağıda da Sipahiler göleti masmavi ayaklarımızın altındaydı.

Hava çok güzeldi. Pırıl pırıl bir güneş tepemizdeydi. Çoğu arkadaş üzerilerindeki kalın giysileri çıkarmış kısa kollu tişörtlerle bembeyaz karlar üzerinde neşe içinde fotoğraflar çektiriyor, kış içindeki bu güzelliğe hayret ediyorlardı. Elimizden bir şey gelmese de bizi üzen bembeyaz karların üzerine çamurlu ayakkabılarımızın bıraktığı kirli ayak izleriydi. Karlar üzerinde o kadar zaman kaybettik ki varış noktasına uzun parkur yürüyenlerden yaklaşık yarım saat sonra ulaşabildik.


Bir güzel güneşli pazar günü daha sona ermişti. Zorlu yürüyüşten sonra otobüste uyuyan arkadaşlarımızın çekilen fotoğrafları bir çarşamba gecemizi süsleyecekti. Haftaya başka bir parkurda buluşalım. Hoşçakalın.

HAMDİ ÇUBUKÇU


 


  

 Paylaş | | Yorum Yaz
387 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EBER'E GİDİYORUZ - 22/02/2019
Katılın bize doğanın bu eşsiz güzelliklerini paylaşalım
BOYALI LAGÜNÜ - 12/02/2019
GÖLYOLU 14. PARKUR
SALDA CENNETİ - 06/05/2017
Türkiye’nin 184 metre derinlikle ikinci olan, 1989’ da doğal sit alanı ilan edilen, 14 kilometre karelik alanıyla turkuvaz mavisi rengiyle bir doğa cenneti olan
KURŞUNLU ŞELALESİ - 06/05/2017
Bir ormancı tarafından bulunan 1986 yılında park haline getirilen 1991 yılında da 394 hektarlık bölümü tabiat parkı haline getirilen Kurşunlu Şelalesi’ne yolumuz düştü bu hafta…
KOVADA MİLLİ PARKI - 06/05/2017
Her yıl en az bir kez gittiğimiz “Kovada Milli Parkı” bu yıl da ilgi çekti ve iki otobüsle Kovada yolunu tuttuk. Saatlerin alınmaması nedeniyle otobüsü kaçıran birkaç kişi dışında tüm
KIŞ ORTASINDA ÇAMLIDERE - 06/05/2017
Göldosk ile yürüyüşlere başlayalı hava şartları ne olursa olsun GÖLDOSK’un mutlaka yürüyeceğini, onu hiçbir engelin durduramayacağını öğrendim. Öyle yürüyüşlerimiz oldu ki güneşli havada başladığımız yürüyüşü yağmurla sürdürdük, yoğun kar yağışıyla b
YUMURTANIN BAŞKENTİ - 06/05/2017
Çevremizdeki güzellikleri keşfetmek, bu güzellikleri Göldosk ile yürüyenlere tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz yürüyüşlere çevre belediye başkanlıklarından araç yardımı istedik. Dinar Belediyesi’nden sonra
DAĞDAN ÇIKAN ALEV - 06/05/2017
Rotamız Isparta’dan oldukça uzak olan turistik ve tarihi bir belde olan Çıralı-Yanartaş bölgesine…
TAŞOLUK’TAN ÇUKURÖREN’E - 06/05/2017
Hava şartları ne olursa olsun Göldosk olarak her hafta sonu değişik bir yöreye gidiyoruz. Kurulduğumuz ilk günden beri Ramazan ayı hariç her hafta değişik bir yerdeyiz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.31315.3343
Euro6.02766.0518
Anlık
Yarın
10° 0°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret215827