GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
ELMA BAHÇELERİNDE
05/05/2017


ELMA BAHÇELERİNDE

Isparta çevresinde Başmakçı tavukçuluğun ve yumurtanın Gelendost da elmacılığın kalbi olarak bilinir. Göldosk olarak elma bahçelerine hasat zamanında gitmeyi planlamıştık. Araya giren zorunlu etkinlikler bu yürüyüşü aksattı. Elma bahçeleri bozuldu, elmalar depolara dolduruldu. Meyve suyu fabrikalarına gidecek elmalar yığınlar halinde depolama alanlarında bekliyor.

Gelendost Belediyesi’nin Göldosk’a gönderdiği otobüsle Gelendost’a ulaştık. Üyelerimizden Gamze Türköz’ün bizler için ayırdığı elmaları almak için biraz bekledik. Yürüyüşümüz mesire yeri Hüyüklü Tepe’de sonlanacaktı. Yolda uzun parkur yürüyüşçülerini bıraktık. Biraz ileride de kısa parkur yürüyecekler indi. Otobüs bizi Hüyüklü Tepe’de bekleyecek, biz gelinceye kadar görevlimiz Niyazi Usta tarhana çorbamızı, salatamızı ve hamsimizi hazırlayacaktı. Toplamda 40 kişiydik.

Elma sezonunu kaçırdığımız için elma bulacağımızı düşünmüş, onun için Gamze Hanım’a elma getirtmiştik. Ama doğanın ve çiftçilerimizin cömertliği bizi şaşırttı. Ağaçlarda unutulan veya çiftçiler tarafından “göz hakkı ya da çoban hakkı” denilen elmalardan içimiz dışımız elma oldu. Elmanın dışında ağaçlarda kalan ayva, kızılcık, muşmula, kuşburnu ve üzüm de midelerimizi doldurdu.

Ortam bir harikaydı. Doğa bize renklerin binbir çeşidini sunuyordu. Kırmızının, sarının hatta yeşilin binbir tonu… Fotoğraf makinelerimiz hiç durmuyordu. Bu fotoğraflar bu yürüyüşe gelmeyenlerin canını iyice sıkacak pişman olacaklardı.

Niyazi Usta’nın hazırladığı acılı tarhana çorbası güneşin kaybolmasıyla soğuyan havada içimizi ısıttı, bardak bardak içildi, çok beğenildi. Salatalarımız hazırdı. Hemen ateş yakıldı, kızgın yağa temizlenmiş hamsiler atıldı. Ekmek arasına sıkıştırılan hamsi ve salata iştahla yenildi. Bu arada unutulan acılı şalgam suyu da olsaydı müthiş bir ziyafet tam olacaktı.

Dönüşte şoförümüzün de bize bir sürprizi vardı. Dilersek Gelendost’a dönüp bir depodan elma alabileceğimizi belirtti. Avşar yolundaki “ Akarlar” elma deposundan neredeyse on kasa elma doldurduk bagajımıza. Bu elmaları çarşamba etkinliklerimizde katılımcılarımıza sunacaktık

Bu güzel sonbahar gününde yazdan kalma bir günde elma bahçelerinde doğanın binbir renginin arasında güzel bir gün geçirmiştik. Göldosk bize doğanın gizlerini sunuyor keşfetmemiz için. Göldosk ile nice keşiflerde buluşmak üzere…Paylaş | | Yorum Yaz
359 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

GÖLDOSK LİSİNİA 'DA - 10/05/2017
SALDA CENNETİ - 06/05/2017
KURŞUNLU ŞELALESİ - 06/05/2017
SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE - 06/05/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Anlık
Yarın
16° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret184055