GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ
05/05/2017İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ

Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

İç huzuru bulamayan insan sürekli bir arayışta. Hızla çoğalan yaşam koçları, çok satan listelerin başındaki kişisel gelişim kitapları, manevi yönümüze hitap eden meditasyon/yoga gibi atılımların hepsi insanın bu eksik yönünü tamamlamaya talip. Bir de bizim gibi huzuru yaşamın ilk başladığı yerde, doğada bulacağına inanan yürüyüşsever bir grup insan var. Allah’tan bizleri bu dağda taşta ormanda ovada yalnız bırakmayan Göldosk gibi harika yürüyüşleri organize eden doğaseverler var da bizler de şimdi tek başıma nerelere gitsem diye düşünmeyip sadece etkinliğe bakıp gidip gitmemeye karar veriyoruz.

Burdur sınırları içerisinde yer alan Salda Gölü’ne yürüyüşümüz işte böyle bir etkinliğe ‘katılıyorum’ butonuna tıklamakla başladı.

İnsan en çok yürürken düşünüyor bence. Birkaç dikkat gerektiren rotalar var elbette. Fakat konuşarak sese dönüşecek olan enerjimiz daha az performans harcayacak olan iç sese dönüşüyor. Ve kendimizle olan konuşmamız da kendiliğinden başlıyor. En çok ihmal ettiğimiz ne ailemiz, ne işimiz ne de çevremiz. Kendimiziz.. Kendinizle en son ne zaman konuştunuz mesela? Gerçi kendisiyle konuşana pek iyi yakıştırmalar bulunulmadığı bir kültürden gelince insanın ben asla konuşmam diye bir savunma yapası gelmiyor değil. Fakat cidden en son ne zaman kendinizi dinlediniz? İçinizi seyrettiniz? Kimseyi etkilemek veya kimseye kendinizi ispat etmek gerekmeksizin? Bu sorunun cevabını düşününüz. Ben işte yürürken o düşünenlerdenim. Etrafta egzoz kokusu, korna sesi, motor patırtısı olmadan, sadece bastığınız çalının çıtırtısı, bazen kuşların ötüşü, yaprakların hışırtısı arasında yürürken..

Her yürüyüş ayrı bir ders verir insana. Farkındalıklarımızı biriktiririz her adımda. Düşündükleriniz günlük hengameleriniz değildir. Her adımda fark ettiğiniz aslında var olan gerçeklerdir. Yürüyüşler uzun ve kısa rota olarak ayrılmakta. Kişi kendini tartar ve değerlendirir. Uzun ve nispeten daha yorucu olan parkur mu yoksa çok molalı gücünü fazla zorlamayacağın parkur mu? Her yürüyüşte fikrin değişir; çünki dayanma ve zorlama eşiklerimiz değişkendir. Seçeneklerimiz bizim tercihlerimizdir ve bunun için kimseye sitem edemeyiz.

Pek azımız hariç genelde yürüyüşe başladıklarımız ile yürüyüşü bitirdiklerimiz aynı kişiler değiller. Ne kadar samimi dostun ile gelsen de yolun bir kısmında kendini yalnız yürürken buluyorsun. Farketmeden ya geride kalmışsın ya da önden gitmişsindir. Çünki herkesin yolculuğu kendinedir. Tam tökezlediğinde elini tutan bazen çok iyi bildiklerin değildir, henüz bir merhaba demeye fırsat bulamadıklarındır. Her insanı hayatımızın merkezine alamayız. Ama bu bizim birilerine yardım etmemize veya birilerin bizim yanımızda olmasına engel olmamıza sebep değildir. Sana uzanan el her zaman art niyetli değildir. Sadece gören bir gözün şefkat hamlesidir. Müsaade edin ona.

Yediklerimiz hep bizim değildir. Bir poşet kuruyemişi bazen 10 el ile paylaşmaktır. Paylaşıp bitmediğini görmek resmen berekete şahit olmaktır çoğu zaman. Sen taşımışsındır ama sana bir tanesini bile nasip olmamıştır belki de. Varlığımız başkalarına nasiptir çoğu zaman. Mutlu olun bununla..

Ve hareli mavinin rengi göl olarak gözümüzün önünde bembeyaz kumsalıyla karşımıza çıkınca Salda Gölü, bu kadar harika bir yaratılmışı bu kadar yakınımızda iken neden bugüne kadar görmediğim gerçeğine şaşkınlıkla aymaktır farkındalık.. Geç diye bir şey yok hayatta. Nasip ise bu gölden de derin bu gölden de uçsuz bucaksız.. Hoş geldin kumsalıma, hoş geldin mavi dalgalarıma..

Göldosk etkinlikleriyle özümüze yolculuğa devam..

ZEYNEP KILIÇOĞLU1107 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ - 01/07/2019
Mustafa abimize..
ADALET - 06/12/2018
Yaşat ki yaşayasın..
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
Kara Toprak
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON - 05/05/2017
İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlat
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret273219