GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
ZEYNEP KILIÇOĞLU
zkilicoglu@hotmail.com
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ
05/05/2017İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ

Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

İç huzuru bulamayan insan sürekli bir arayışta. Hızla çoğalan yaşam koçları, çok satan listelerin başındaki kişisel gelişim kitapları, manevi yönümüze hitap eden meditasyon/yoga gibi atılımların hepsi insanın bu eksik yönünü tamamlamaya talip. Bir de bizim gibi huzuru yaşamın ilk başladığı yerde, doğada bulacağına inanan yürüyüşsever bir grup insan var. Allah’tan bizleri bu dağda taşta ormanda ovada yalnız bırakmayan Göldosk gibi harika yürüyüşleri organize eden doğaseverler var da bizler de şimdi tek başıma nerelere gitsem diye düşünmeyip sadece etkinliğe bakıp gidip gitmemeye karar veriyoruz.

Burdur sınırları içerisinde yer alan Salda Gölü’ne yürüyüşümüz işte böyle bir etkinliğe ‘katılıyorum’ butonuna tıklamakla başladı.

İnsan en çok yürürken düşünüyor bence. Birkaç dikkat gerektiren rotalar var elbette. Fakat konuşarak sese dönüşecek olan enerjimiz daha az performans harcayacak olan iç sese dönüşüyor. Ve kendimizle olan konuşmamız da kendiliğinden başlıyor. En çok ihmal ettiğimiz ne ailemiz, ne işimiz ne de çevremiz. Kendimiziz.. Kendinizle en son ne zaman konuştunuz mesela? Gerçi kendisiyle konuşana pek iyi yakıştırmalar bulunulmadığı bir kültürden gelince insanın ben asla konuşmam diye bir savunma yapası gelmiyor değil. Fakat cidden en son ne zaman kendinizi dinlediniz? İçinizi seyrettiniz? Kimseyi etkilemek veya kimseye kendinizi ispat etmek gerekmeksizin? Bu sorunun cevabını düşününüz. Ben işte yürürken o düşünenlerdenim. Etrafta egzoz kokusu, korna sesi, motor patırtısı olmadan, sadece bastığınız çalının çıtırtısı, bazen kuşların ötüşü, yaprakların hışırtısı arasında yürürken..

Her yürüyüş ayrı bir ders verir insana. Farkındalıklarımızı biriktiririz her adımda. Düşündükleriniz günlük hengameleriniz değildir. Her adımda fark ettiğiniz aslında var olan gerçeklerdir. Yürüyüşler uzun ve kısa rota olarak ayrılmakta. Kişi kendini tartar ve değerlendirir. Uzun ve nispeten daha yorucu olan parkur mu yoksa çok molalı gücünü fazla zorlamayacağın parkur mu? Her yürüyüşte fikrin değişir; çünki dayanma ve zorlama eşiklerimiz değişkendir. Seçeneklerimiz bizim tercihlerimizdir ve bunun için kimseye sitem edemeyiz.

Pek azımız hariç genelde yürüyüşe başladıklarımız ile yürüyüşü bitirdiklerimiz aynı kişiler değiller. Ne kadar samimi dostun ile gelsen de yolun bir kısmında kendini yalnız yürürken buluyorsun. Farketmeden ya geride kalmışsın ya da önden gitmişsindir. Çünki herkesin yolculuğu kendinedir. Tam tökezlediğinde elini tutan bazen çok iyi bildiklerin değildir, henüz bir merhaba demeye fırsat bulamadıklarındır. Her insanı hayatımızın merkezine alamayız. Ama bu bizim birilerine yardım etmemize veya birilerin bizim yanımızda olmasına engel olmamıza sebep değildir. Sana uzanan el her zaman art niyetli değildir. Sadece gören bir gözün şefkat hamlesidir. Müsaade edin ona.

Yediklerimiz hep bizim değildir. Bir poşet kuruyemişi bazen 10 el ile paylaşmaktır. Paylaşıp bitmediğini görmek resmen berekete şahit olmaktır çoğu zaman. Sen taşımışsındır ama sana bir tanesini bile nasip olmamıştır belki de. Varlığımız başkalarına nasiptir çoğu zaman. Mutlu olun bununla..

Ve hareli mavinin rengi göl olarak gözümüzün önünde bembeyaz kumsalıyla karşımıza çıkınca Salda Gölü, bu kadar harika bir yaratılmışı bu kadar yakınımızda iken neden bugüne kadar görmediğim gerçeğine şaşkınlıkla aymaktır farkındalık.. Geç diye bir şey yok hayatta. Nasip ise bu gölden de derin bu gölden de uçsuz bucaksız.. Hoş geldin kumsalıma, hoş geldin mavi dalgalarıma..

Göldosk etkinlikleriyle özümüze yolculuğa devam..

ZEYNEP KILIÇOĞLUPaylaş | | Yorum Yaz
583 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Anlık
Yarın
16° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret184055