GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON
05/05/2017


İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON

İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlatın. İnsana dert anlatılır mı?” demiş yazarlardan biri özet olarak. Bir de ek olarak yazmak eylemi var, dolaylı olarak insandan ümidini kaybetmemiş olanlar için. İster kağıda isterse bir taşa olsun bir şeyleri geriye bırakma arzusunda olan insanın son dileği gibidir yazmak. Krallar yolu, Likya Yolu olarak bilinen güzergâhın bir bölümü olan Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon’a girişteki taşa kazılan yazının da böyle bir hikâyesi var. Köle olarak doğup, ünlü bir filozof olarak ölen Epiktetos’un dizelerinin anlamı:


Hür İnsan Üzerine Bir Şiir


Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek:      

Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.

Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur

Ve kararında içtenlikliyse hür kişi,

Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi

 

Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.

Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tat almaz o:

Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran

Zeus’tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna.

 

Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini

Budur soy güzelliği ve hür olma hâli gerçek anlamda.

Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa

Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır

 

Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama

Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu

Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)

Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan

Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.


Epiktetos (Prof. Dr. Sencer Şahin çevirisi)


Kim bilir kaç fırtına yağmur kar görmüş, o taşın üzerine kazınan erdem yüklü sözlerin değeri değişmiyor. İnsan cennetten kovulup dünya sürgününe gönderildiğinden beri demek ki hep aynı. Geri dönüş ümidiyle arşınladığı yollarda hissettikleri, sorguladıkları da hep aynı. Düştüğü tuzaklar, saptığı sapaklar da aynı. Kaybettiklerimizi bulma derdidir belki de yolları bize tekrar tekrar yürüten. Görmediklerimizi görebilme ümididir belki her bir taşı kayayı ağacı bize bir daha saydıran.

Bir yola bir yolculuğa daha Bismillah derken bu defa yoldaşımız sular oluyor. Taşlar yol veriyor onları döve döve aralarından süzülen kararlı akan köpük köpük sulara. Su; taştan kuvvetli, taştan sağlam duruşuyla yol buluyor geleceğine uzanan. Su… Köpük köpük, dalga dalga kaynaşan moleküller. Yankısında varlığı hissetmek, berraklığında kendini görmek… Ama illa ki su. Susuz bir hiçiz; sevgisiz bir hiçiz.. Şeffaflığın olmadığı yerde su da sevgi de bulandırır insanı. Fikrini, kalbini, en çok da ruhunu insanın. Bir avuç gezginin yolculuğu Göldosk’la sevgiye, sevgiyle. Yüzyıllar önce yürünen yollarda bir daha yürümek hevesiyle. Gözümüzle görüp kulaklarımızla duyduklarımızın dışında ruhumuzla hissettiklerimizi de anlama arzusuyla. Nefes almayan taşı, toprağı, suyu sevebilme iştiyakıyla. Yürümek, Epiktetos’un dediği gibi, bilgeliğe ulaşmak hepsi gönül gözüyle görmekle ilgili. Ve sevmek dahi etten kemikten olmayanları da, ve anlamak dahi nefes bile almayanları da. Her adımda her yürüyüşte açılacak perde perde kalbine ve gözüne inmiş olan perde. Yeter ki dokun onlara tutunmak için bile olsa, kokla ve gör.. Ve anlayınca onca yaratılıştaki hikmeti, kendi hikmetini de anlayacaksın. Kim bilir belki o nefes almayanlar, sana geri dönüş yolunu da fısıldar kayaların ağaçların arasından. O kaybettiğin cennetinin yolunu..


Göldosk etkinlikleriyle özümüze yolculuğa devam..
ZEYNEP KILIÇOĞLU

 851 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ - 01/07/2019
Mustafa abimize..
ADALET - 06/12/2018
Yaşat ki yaşayasın..
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
Kara Toprak
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ - 05/05/2017
Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret273308