GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ
01/07/2019

Yollar her zaman yürümek için değildir; bazen gölgesinde bir ağacın altında dinlenmek, bazen çimenlerin içinde uzanmak bazen sonsuz gibi gözüken bir ovayı seyretmek için bir duraktır. Durakları yaşarız ömrümüzce. Yorulduğumuzda dizlerimizden tutup eğilip nefes nefese kalarak, başımızı omuzumuzdan geriye atıp gökyüzüne dalarak, elimizle göğsümüzde o hızla çarpan kalbimize adeta yavaşla dercesine bastırarak ve en çok o duraklarda dinginleşerek.. İnsan iradesinin dışındaki iki önemli duraktır doğum ve ölüm. Nerede nasıl doğacağımızı seçemediğimiz gibi nerede ve nasıl öleceğimizi de seçemeyiz. Fakat onun arasındaki bütün yaşanmışları insan kader döngüsü diyerek geçiştirse de aslında seçimlerimiz ve sonuçlarıdır. Mustafa Şahin hayatını hep güzelliklerden yana şekillendirmeye çalışmıştı. İşi, eşi, biricik dünyalar güzeli kızı ile, dağlara, yeşile ve maviye olan tutkusuyla… Orman gezen, dağ tırmanan, doğayı içinde yaşayan insan bilmez mi hiç ölümün ne kadar yakın olduğunu ve son olmadığını. Gözlerimizin önünde, dökülen yapraklar, ayaklarımız altında ezilen minnacık karıncalar, bedeniyle yavrularını beslemek için kendini hiçe sayan anne örümcek hepsi ve daha fazlası aslında o içimizi soğutan ölümün kokusudur. Fakat ertesi bahar dirilen ağaçlar, kokular saçan yapraklar, bir yerine on doğan o börtü böcekler de bize dirilişin ve uyanışın müjdecisidir. Bunları bilirdi Mustafa abi. Çünkü gördü, duydu, kokladı, teninde hissetti.

Mustafa abi nasıl esileceğini biliyordu, sert eserse dallarını kırmaktan korktuğu için insanların, sıkıntıları niyetine kurumuş yaprakları ağaçlardan düşürecek kadar esip ferahlatırdı. Çok yakıp kavurmayan, ama soğuktan da el ayak dondurmayacak kadar doğardı güneş misal bulutların arasından. Yağmuru bereketliydi gönlünün, sel misal olup toprağı yerinden kaydırmazdı. Gölgesinde dinlenebileceğin, bilgeliğinde huzurla sırtını dayayabileceğin kadim bir çınar misaliydi. Sevenlerini bir mağara misal içinde saklar onları doludan, borandan muhafaza ederdi. Ailesi ve dost çevresi bir değildi ikiydi.. İkincisi işte o huyunu suyunu mayasında taşıdığı çok sevdiği doğaydı. Mustafa abi küçültülmüş kainat dediğimiz insanın en güzel en naif örneklerinden birisiydi. Gitti ama uzaklara değil. Sesi dağların yankısında, varlığı ise rüzgarlarla ormanda.. Biz baktığımız ve gördüğümüz her güzellikte, yürürken, tırmanırken onu göreceğiz.

Onu ailem dediği yemyeşil ve masmavi ve bembeyaz ve kahverengi olan her yer yaşatacak. Çünkü doğa vefalıdır; unutmaz..

Güle güle Mustafa abi. Yolun açık olsun, yolculuğun bol yeşilli, ışıklı ve huzurlu olsun. Varacağın yer cennet bahçelerinin en güzel köşelerinden biri olsun..

(Çok sevdiği biricik eşine ve dünyalar güzeli kızına sabırlar diliyoruz.)1006 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADALET - 06/12/2018
Yaşat ki yaşayasın..
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
Kara Toprak
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ - 05/05/2017
Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON - 05/05/2017
İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlat
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret273188