GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP KORKMAZ
zeynepkorkmaz32@gmail.com
Doğanın Peşine Düşmek
05/02/2019

DOĞANIN PEŞİNE DÜŞMEK

Çevre, insan ve diğer canlıların karşılıklı etkileşim içinde oldukları ortamdır. İnsan bitmek bilmeyen bir ihtiyaç halindedir. Sanayi, teknoloji, sosyal, kültürel gereksinimler 
insanı üretim ve tüketime yöneltmiştir. Üretim ve tüketim sonucunda çevresel etkilerin oluştuğu, İnsan odaklı yaşamın etkin olduğu ortam genel çevremizdir. Sosyal çevre, insanlar ile olan ilişkilerimiz ölçüsünde iletişim kurduğumuz alanımızdır. Bu ilişkiler bizi bazen mutlu, bazense mutsuz eder. Günümüz insanının sorunları mutsuzluk, hayatı suçlamak, yalnızlık, stres, hayal kırıklığı gibi olumsuz sebepler...Bu sebeplerin ana kaynağı yükselen beklentiler, empati kurma yeteneğinin gittikçe azalması ve önemlisi doğadan uzaklaşmadır. “Kalbi doğadan uzak olan insanın kalbi katılaşır.” diyor Standing Bear ne güzel ifade etmiş.

Doğa, kendiliğinden var olan Yaradan’ın zuhur ettiği aynadır. Başka bir deyişle insan tarafından henüz müdahale edilmemiş doğal ortamdır. Çevre ve doğa arasındaki fark işte budur.

Doğa, hiç kimseye seni istemiyorum demez. Yaradan’ın Dünya’daki en geniş evidir. Doğa huzur bulduğumuz, ruhumuzun okşandığı, hayatımızdaki bunca karmaşa içinde yine de hayat güzelmiş diyebildiğimiz yerdir. Bitkiler ve hayvanlar doğada birbirleri için gerekli olan her şeyi karşılıksız üretip, uyum içinde yaşarlar ve her şey ahenk içindedir. Doğa mevsimlere göre farklı ahenkle karşılar bizleri... Bir insan her zaman güzel görünebilir mi? Bazılarımız evet, bazılarımız hayır cevabını veririz. Çünkü insana duyulan güzellik görecelidir, herkese göre farklıdır. Oysa Doğa öyle mi, her mevsimde ayrı güzeldir. Sonbahardaki yorgun halinde rengarenk oluşunu, kışın kar yağdığında uyurken bile ne kadar güzel göründüğünü, ilkbaharda uyandığında cıvıl cıvıl sanki seviniyormuş gibi çiçekler açmasını, yazın sıcaklığı ile içimizi ısıtmasını hepimize güzel duygular yaşattığını elbette itiraf ederiz. İnsan olarak hepimiz doğaya karşı az veya çok hayranlık duyarız. Doğa herkese farklı ama olumlu duygular yaşatır. Kimine göre tutku, kimine göre aşk, kimine göre huzur, kimine göre tam da aradığı yerdir.

Bir ağaca, bir çiçeğe, yağmurdan sonra kokusunu yayan toprağa, uçan kuşlara, bin bir çeşit renk cümbüşlerine, eşsiz manzaralara görmezden gelerek yaşamak hayatı ıskalamaktır. Hayatımız hepimize Yaradan tarafından sunulmuş bir armağandır. Kimimiz armağanımızı beğeniyor kimimizse daha armağanın içini açmadan beğenmiyoruz. Hepimizin armağanı farklı fakat o armağanın içinde hepimiz için ayrılmış ortak yer doğadır. Doğa kimseye ait değildir, kimse sizi oradan kovamaz, her zaman herkese kapısı açıktır. 

Doğayı seven bir insan vicdanlı, empati kurabilen, pozitif, hayata bakış açısı ile çözüm odaklı, samimi ve Yaradan’ın esmalarını görebilen insandır. 

Doğanın “düş peşime” çağrısı hepimize… Onun peşinden gidenler asla pişman olmaz.

Doğa ile kalın.

Zeynep KORKMAZ1062 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Doğanın Yenilenmesi - 08/05/2020
Doğanın Yenilenmesi
AlışSatış
Dolar6.84196.8693
Euro7.73027.7611
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret276718