GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
ADALET
06/12/2018

İnsan eskitir.. zamanı, şehirleri, eşyayı, doğayı, en çok da muhatabını.. Lakin kader adildir, asıl eskitendir eskiyen.

Gücü yeten yetene bir dünya dense de, gücünün en çok yettiği karşında güçsüz ve çaresiz kalır insan.. Eninde sonunda.. ADL (adil olan) isminin tezahürü olarak bedeller her zaman ötelere kalmaz, bu dünyada da insanın elini kolunu bağlar bir gün..

Kırdın ağacı, yaktın ormanı parçaladın yaprakları, pare pare ettin..  Manzara felaket, yeşilden candan eser yok, kapkara kupkuru bir orman. Önceleri hırsını dindirse de şımarıklığa vurup oh olsun desen de gözlerin arayacak sonra o yeşilliği, yeşillikle beraber yok ettiğin cıvıltıyı. Can kıpırdanmasını gözlemek için ruhun nöbetler tutacak.. Pişmanlık yayılsa da çaresi ve dönüşü olmayacak ettiklerinin.. Utanç yayılacak içine, alnında yazarcasına yaptıklarını haykıracak bakışların. Rüzgar fırtına olacak sana , yağmurlar dolu ve kar olacak tepene.. Ama bileceksin dönüşü yok, olsa da göremeyeceksin.. 

Sonra bir kuş gelecek yanan kuruyan can yok denen bir dala konacak. Yuva yapacak inadına, şarklılar besteleyecek olmayan yapraklarına. Ağıdını dinleyecek ormanın, ardından oturup en neşelisinden bir türkü çağıracak en kuru olanın tepesinde.. Bir tomurcuk bakacak kafasını uzatıp dalların arasından, bir diğeri bir diğeri daha.. Bitti denen kül oldu denenin sadece bir kuş cıvıltısı beklediğine şahit olacak bütün orman.. İlk suyunu içecek gökten hiç içmemişçesine, ilk nefesini soluyacak hiç almamışçasına, ve gözlerini tomurcuklarla açacak hayata ilk defa bakarcasına.. Hoş geldin dallarıma hoş geldin yapraklarıma.. Hoş geldin ormanıma..

Sen ise bir kağıt alacaksın eline, çizmeye çiziktirmeye çalışacaksın aklında hayalinde son kalan kırıntılarla bir kaç ağacı, ama yapraklarına gelince fark edeceksin. Orman başka ağaç başka, çizmeye çalışıp asla beceremeyeceğin gerçeği ise bambaşka.

Çizmeye uğraşma, vakti zamanında ciğerlerini doldur sana sunduğuyla, kur bir salıncak en nadide en güçlü dallarına. Sonra hisset tepende dönen kanat seslerini, omzuna konan kelebeği, elindeki uğurböceğini.

 

Yaşat ki yaşayasın, sürgün edilmeden, arafta kaybolmadan evvel.777 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ - 01/07/2019
Mustafa abimize..
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
Kara Toprak
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ - 05/05/2017
Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON - 05/05/2017
İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlat
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret273304