GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
FİKRET YURTASLAN
fyurtaslan@gmail.com
ANLAMAK, ANLAŞILMAK VE ANLATABİLMEK
03/12/2018

Anlamak öylesine zor ki. Karşınızdakinin söylediklerinden, sizin anladığınız bazen çok farklı olabiliyor.. Sizin ne anladığınız, aslında karşınızdakinin anlatma kabiliyeti ve bir o kadar da sizin anlama kabiliyetinizle doğru orantılıdır. Anlamaya çalışmak lazım. Anlatılanı doğru anlayıp anlamadığımızı sorgulamak lazım.

Anlatmak istediklerimizi doğru ifade etmek lazım, anlattıklarımızı da karşımızdakilerin doğru anlayıp anlamadığını sorgulamak lazım. Tam anlattım dersiniz, bir bakarsınız ki, karşınızdaki sizin hiç de düşünmediğiniz bir perspektiften bakarak farklı algılamış olabilir.

Anlaşılabilir olmak lazım. Anlaşılabilir olmak büyük bir olgudur. Özü sözü bir olup, kendini doğru ifade etmek büyük bir meziyettir. Kendini doğru ifade edebilmeyi başarıp, anlaşılabilmek sayesinde etrafınız, sizi benimseyen, sizi algılayabilen insanlardan oluşur. Bu da öylesine önemlidir ki, yaşamınızda, attığınız adımlarda, yürüdüğünüz yolda hiç şaşırmaz ya da çok az şaşırırsınız.

Anlatabilmek için karşınızdakinin anlama kabiliyetini iyi analiz edip, ona göre yaklaşım sergilemek lazım. Anlatabilmek için bütün algılarımızı canlı tutup, maksimum düzeyde seviyeli davranmak lazım.

Doğru anlamak ve anlaşılabilmek umuduyla..471 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yönetim Stratejisi - 03/02/2019
Yöneticilik Sanattır
ARGO VE KÜFÜRE HAYIR - 17/12/2018
Sesinizi yükseltmeyin, argümanınızı geliştirin.
ANI YAKALAMAK - 19/12/2017
ANI YAKALAMAK
AŞK BAŞKA BİR ŞEYDİR - 23/05/2017
Aşk üç harf, ancak bir yığın anlam ifade eden bir duygu yumağı. Aşkı tarif falan etmeyeceğim. Çünkü bilinen bir şeyi tarif etmek bana düşmez. Hele ki aşk kişiye göre farklı anlamlar ifade eder.
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret273307