GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK
26/12/2017

İnsan.. İlk yaratılan değil, belki de son yaratılan. Bir avuç toprak, biraz su, biraz kan karışımı bir balçık mayasından.  Mayamız, varlığımız toprak..

Toprağa sor kendini, içindekini, kalbindekini,  en gizli hazinelerini. Geldiğin yolu sor ona, gideceğin yolu da. Yağmur yağınca sor, mis kokan buram buram topraktaki  rehasını.. Taşı, çakılı, kumu avucunda sıkarken sor ona yeşilin sırrını.. Merhameti sor toprağa, bin bir çeşide nasıl kucak açtığını. Bir tohumu nasıl bağrına bastığını, ona nasıl ana, yar olduğunu sor. Diyardan diyara nasıl yol olduğunu, dağları, ovaları, ormanları birbirine nasıl bağladığını sor. Yer ile gök arasında nasıl durduğunu, maviye inat yarıştığını sor. Denize karışmadan kıyısında rengârenk nasıl da yaşadığını, yaşattığını sor ona. Rüzgârla savrulurken gökle nasıl da bütünleştiğini sor. Çamları sor sonra ona,  yol olduğu yerlerde manzarayı süsleyen tabiatın süslerini.. Her kar sonrası, daldaki karların erirken çamlardan yağan yağmurda ıslanmanın keyfini sor. Biraz reçine, biraz su, biraz soğukluğun ürpertisini sor. Çiğnense de dağların zirvesine yol olmuş toprağa sor. Ateşi sor ona, şeytanın mayası olan ateşi. Toprağı pişiren ama yakmayan ateşi. Üstüne atılsa ateşin, onu söndürecek olmasının sırrını sor. Suya karışsa bile kuruduğunda aslını koruduğunu sor ona.

Kar bir var bir yok; yağmur bir var bir yok, rüzgar bir var bir yok.. Mevsimler çeşit çeşit, bir var bir yok.

Toprak ise karda var, yağmurda var, rüzgarda var.. Masmavi ummanlarda var; bulut bulut göklerde rüzgarlarla var, ormanların dibinde örtü olarak var. Âşık Veysel’in dediği gibi:

 

Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Beyhude Dolandım Boşa Yoruldum

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

…..

Hakikat Ararsan Açık Bir Nokta

Allah Kula Yakın Kul Da Allah'a

Hakkın Gizli Hazinesi Kara Toprakta

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

….

Kendi can özümden:

İnsan, topraktan..

Şükür ki toprak insandan değil.. 31 ARALIK 2017
GÖLDOSK HARMANCIK-KARGI YÜRÜYÜŞÜ
KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ..1180 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ - 01/07/2019
Mustafa abimize..
ADALET - 06/12/2018
Yaşat ki yaşayasın..
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ - 08/12/2017
Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ - 05/05/2017
Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON - 05/05/2017
İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlat
AlışSatış
Dolar6.13406.1586
Euro6.63636.6629
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret265240