GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
 
ZEYNEP KILIÇOĞLU
zkilicoglu@hotmail.com
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ
08/12/2017

İÇ SESİMDEN: ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ!

Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve inançlara ait olmamıza rağmen kendimi adeta tek bir potada yoğrulan hamur gibi yüzyılları birleştiren kutsal bir el gibi hissetmişimdir. Ellerimi o yapıların, duvarların, sütunların üzerinde gezdirirken ona bir zamanlar dokunmuş yüzyıllar öncesine ait ruhları hissederim. Duvarların çatlaklarından sızan günışığı içime güneşi doğdurur. Damar damar yayılan yemyeşil yosunlar gönlümü güneye sıcaklara göç ettirecek pusulanın ibresi olur adeta. Omzuma konacak gibi kanat çırpan sığırcıklar, bereketli yolculuklar fısıldar kulağıma. Kemerlerin taşlarından sürünerek geçen kertenkele, zamanında kim bilir kimlere şiirler yazdırmış bir güzelin heykelini yol etmiş karıncalar.. Kalbimin gözlerini açıp o aleme gitmek bambaşka bir halet-i ruhiye. Tay-ı zaman tay-ı mekan yapan keramet sahibinin feri siner göz bebeklerime. Âlemi insanda, insanı kainatta görürüm. Eşref-i mahlûkat olarak kendimi bulurum taşta, toprakta, yediveren çiçeğinde, ebemkuşağının renklerinde. Bir tek kalbi kör olanı, gözleri kapanmayanı bulamam aramadığımdan olsa gerek.. Sefa - Merve arası koşar gibi adımlarım yüzyıllar arasında. Bir damla suya muhtaca avuç avuç zemzem sunarım gönlümün kör kuyularından .. Hacer olurum, Meryem olurum, Adem’in gizli Lilith’i olurum. Sundukça Azazil İblise dönüşür. Şifam zehir olur ehil olmayan ellerde, dillerde. Daracık sokaklarında bir harabenin en imar köşesini inşa ederim ellerimle.. Nefesim İsa değil, elim Fatıma değil ama hepsinden bir iz taşırım gizlisinden. Taşlar kum olur avuçlarımda, kumlar su olur nefeslerimde. Hükmün içindeki sırdadır, sır hayatının kaldırım taşlarındadır, sır yaratılışındadır, şeksiz şüphesiz duruşundadır. Kademinin sağlamlığındadır.

Sağlam bas ki yer titresin, sağlam bas ki gök yarılsın, sağlam bas ki yıldızlar yağsın bahtına baştan ayağa. Sağlam bas ki yüzyıllar açılsın önünde perde perde. Sağlam bas ki tokmağına dokunmadan açılsın kapılar fersah fersah ötelere.. Sağlam bas ki Musa’nın asası gibi , Kızıldeniz misal yarılsın hayat yokuşu önünde.. Gömülsün en derine kuyuya atan eller, kayıp kıtalar gibi adları unutulsun lanetli masalların kahramanlarının..

Seyahat Ya Resulallah diyen Evliya Çelebi’ye denk göçler zihinlerde, gönüllerde.. Heybemiz sırtımızda, gök üzerimizde, toprakla ile su altımızda..

Şefaatinle Seyahat Ey Nebi..Paylaş | | Yorum Yaz
376 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Anlık
Yarın
16° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret184056