GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü
0 850 441 32 00
 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
ZEYNEP ÜNCÜ
zkilicoglu@hotmail.com
ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ
08/12/2017

İÇ SESİMDEN: ŞEFAATİNLE SEYAHAT EY NEBİ!

Pek çok şehir ve ülkeleri gezerken en çok antik şehirlere gitme fikri beni heyecanlandırmıştır. İtalya’nın, Çek’in, Polonya’nın, Bosna’nın ve diğer ülkelerin sokaklarını arşınlarken farklı milletler ve inançlara ait olmamıza rağmen kendimi adeta tek bir potada yoğrulan hamur gibi yüzyılları birleştiren kutsal bir el gibi hissetmişimdir. Ellerimi o yapıların, duvarların, sütunların üzerinde gezdirirken ona bir zamanlar dokunmuş yüzyıllar öncesine ait ruhları hissederim. Duvarların çatlaklarından sızan günışığı içime güneşi doğdurur. Damar damar yayılan yemyeşil yosunlar gönlümü güneye sıcaklara göç ettirecek pusulanın ibresi olur adeta. Omzuma konacak gibi kanat çırpan sığırcıklar, bereketli yolculuklar fısıldar kulağıma. Kemerlerin taşlarından sürünerek geçen kertenkele, zamanında kim bilir kimlere şiirler yazdırmış bir güzelin heykelini yol etmiş karıncalar.. Kalbimin gözlerini açıp o aleme gitmek bambaşka bir halet-i ruhiye. Tay-ı zaman tay-ı mekan yapan keramet sahibinin feri siner göz bebeklerime. Âlemi insanda, insanı kainatta görürüm. Eşref-i mahlûkat olarak kendimi bulurum taşta, toprakta, yediveren çiçeğinde, ebemkuşağının renklerinde. Bir tek kalbi kör olanı, gözleri kapanmayanı bulamam aramadığımdan olsa gerek.. Sefa - Merve arası koşar gibi adımlarım yüzyıllar arasında. Bir damla suya muhtaca avuç avuç zemzem sunarım gönlümün kör kuyularından .. Hacer olurum, Meryem olurum, Adem’in gizli Lilith’i olurum. Sundukça Azazil İblise dönüşür. Şifam zehir olur ehil olmayan ellerde, dillerde. Daracık sokaklarında bir harabenin en imar köşesini inşa ederim ellerimle.. Nefesim İsa değil, elim Fatıma değil ama hepsinden bir iz taşırım gizlisinden. Taşlar kum olur avuçlarımda, kumlar su olur nefeslerimde. Hükmün içindeki sırdadır, sır hayatının kaldırım taşlarındadır, sır yaratılışındadır, şeksiz şüphesiz duruşundadır. Kademinin sağlamlığındadır.

Sağlam bas ki yer titresin, sağlam bas ki gök yarılsın, sağlam bas ki yıldızlar yağsın bahtına baştan ayağa. Sağlam bas ki yüzyıllar açılsın önünde perde perde. Sağlam bas ki tokmağına dokunmadan açılsın kapılar fersah fersah ötelere.. Sağlam bas ki Musa’nın asası gibi , Kızıldeniz misal yarılsın hayat yokuşu önünde.. Gömülsün en derine kuyuya atan eller, kayıp kıtalar gibi adları unutulsun lanetli masalların kahramanlarının..

Seyahat Ya Resulallah diyen Evliya Çelebi’ye denk göçler zihinlerde, gönüllerde.. Heybemiz sırtımızda, gök üzerimizde, toprakla ile su altımızda..

Şefaatinle Seyahat Ey Nebi..872 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖKKUBBE ALTINDAN HOŞ BİR SADA GEÇTİ, GÖÇTÜ: MUSTAFA ŞAHİN ABİMİZ - 01/07/2019
Mustafa abimize..
ADALET - 06/12/2018
Yaşat ki yaşayasın..
İÇ SESİMDEN: KARA TOPRAK - 26/12/2017
Kara Toprak
İÇ SESİMDEN SONBAHAR - 14/11/2017
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…
İÇ SESİMDEM RAFTİNG BEN VE BİZ EVRİMİ - 10/08/2017
Hayatta başarıya, çalışmaya dair pek çok eser okuduk, pek çok nasihat dinledik, pek çok defalar planlar hazırlayıp beğenmeyip bozduk ve tekrar programlar yaptık. Bütün bu koşturmacanın içinde kaybettiğimiz kendimizi bulmaya çalıştık; çoğu zaman da te
İÇ SESİMDEN: LİSİNİA / BURDUR - 15/05/2017
Korkularımız var hayata dair.. Ve hayattaki pek çok şey dair. Hele günümüz insanı için bütün bu korkuların hâkim olduğu iç / dış dünyasında yaşamak adeta bir kahramanlık gösterisi gibi bana göre.
İÇ SESİMDEN: YAZILI KANYON - 05/05/2017
İnsan diyorum taşa yazacak kadar ne yaşamış olabilir ki? Ya da neyin erdemine ermiş olabilir? Ya da neyin kaygısına düşmüş olabilir? Gerçek şu ki “Derdiniz varsa gidin denizlere anlatın; kedilere, bulutlara anlatın; pencere pervazında çiçeklere anlat
İÇ SESİMDEN: ÇIRALI- YANARTAŞ - 05/05/2017
Antalya Kemer sınırları içerisinde, Olympos –Çıralı bölgesinde yer alan Yanartaş’la ilgili tarihi, ekolojik ve daha pek çok alanla ilgili internetten küçük çaplı bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz elbette.
İÇ SESİMDEN: SALDA GÖLÜ - 05/05/2017
Anadolu’da derdi kederi çok insanların yalnız kalma arzularına dağa taşa vurdu kendini derler. Aramızda kaç kişinin dermanı zor derdi var bilmiyorum ama pek çoklarının huzuru ve kendini doğada bulduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret273304